COAR Kontrollü Sözlükler- Kaynak Türleri v1.1 kullanıma açıldı

Bir önceki yazıyı takiben kısa da olsa gelişmeleri aktarmak istedim. COAR (Açık Erişim Arşivler Konfederasyonu) geçtiğimiz yıl çalışmaları devam eden ve 12 dilde erişilebilen Kaynak Türleri sözlüğünü yayına aldı. Söz konusu diller arasında Türkçe’de var. Bu tür sözlüklerde geliştirmeler her zamanda devam etsede şu an kullanılabilir, uygulanabilir halde. Bu sözlüğün kullanımında iyi uygulamaları yaygınlaştırmak için gelecek aylarda Dspace, ePrints ve Fedora ile çalışan açık arşiv örneklerine yer verilecek. İyi uygulama örnekleri gelecek webinar içeriklerinde paylaşılacak.

4 Ekim tarihinde, yani dün gerçekleşen webinarda kontrollü sözlükler, tanımı ve benzer terminolojiler ile ilişkisi, yararları, uygulamada karşılaşılan konular, bu konuda COAR Kontrollü Sözlükler Çalışma Grubu’nun çalışmaları ve gelecek aktiviteler anlatıldı.

Çalışma grubu yakın dönemde yayına alınan sözlüklerin kurumsal arşivlere nasıl uygulanacağı konusunda bir rehber yayınlayacak. Aynı zamanda konuyla ilgili sıkça sorulan sorular saylarıda güncelleniyor. Bu konularda gelişme oldukça paylaşacağım.

Webinarda gerçekleşen iki sunum ve webinar kaydını COAR sitesinde bulabilirsiniz.