Sarkaç’tan Meraklısına Bilim

Sarkaç, Bilim Akademisi‘nin popüler bilim yayını ve sarkac.org adresinden herkesin erişimine (Creative Commons BY NC 4.0 lisanslı ile) açık. Bilim Akademisi çalışmalarının yanısıra doğa bilimlerinden siyasete, mühendislikten ekonomiye birçok konuda içerik sunuyor.

Ben Sarkaç’ın takipçisiyim. Günlük yaşamda merak ettiğiniz pek çok konuda hap gibi ama doğru ve bilgilendirici kısa yazılar okumak isterseniz mutlaka tavsiye ederim. Son dönemde podcast dinlemeyi çok seviyorum. Meraklısına Bilim adı ile hazırladıkları podcastları (videoları da mevcut) sitelerinde bulabilirsiniz. Ben Spotify’da dinliyorum.

Geçtiğimiz yıl Temmuz ayında Creative Commons Türkiye ekibi adına Orçun ve ben Sarkac.org’a Creative Commons hakkında bir yazı yazmıştık. Yaratıcılığınızı paylaşın: Açık lisanslar ve Creative Commons adlı bu yazıyı bağlantıdan okuyabilirsiniz.

Geçtiğimiz günlerde bu yazımızın da içinde olduğu, 2019 yılında yayınlanmış yazılardan bir seçkinin Meraklısına Bilim adlı kitapta toplandığını ve Doğan Kitap’tan çıkan yayının raflarda yer aldığını öğrendik. Bu vesile ile Creative Commons hakkında bilginin daha fazla kişiye ulaşacağını bilmek beni elbette çok mutlu ediyor. Unutmadan, bir diğer mutlulukta açık erişim ve açık bilim etkinliklerinde yıllardır birlikte çalıştığımız Hacettepe Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi’nden Yaşar Tonta Hocam, sevgili Güleda Taşkın ve Zehra Taşkın’ın da aynı seçkide yazar olarak yer alması. 💫

Meraklısına Bilim seçkisinde periyodik tablonun tarihinden, asal sayılara; Amerikan başkanlık sisteminden, yapay zekâya; Osmanlı’da enflasyondan kanser tedavilerine geniş bir yelpazede keyifle okunacak yazılar var.

Twitter‘da da yazdığım gibi kitapçılara gidin gidin karıştırın, gençlere hediye edin, almasanızda kitapçıda okuyun, birbirinize ödünç verin, kütüphanenize önerin.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s