1 Ocak Kamu Malı Günü

Kamu Malı Günü dünyanın pek çok ülkesinde 1 Ocak günü kutlanır ve eserlerin telif hakkı koruma süresinin sona erdiği günü ifade eder. Bu tarih ülkeden ülkeye yargı alanlarının farklılıklarına göre değişebilmektedir. İlk olarak hangi tarihte kutlandığı konusunda kesin bir bilgi olmamakla birlikte ilk olarak 2004 yılında, Creative Commons’ın kurucu isimlerinden Lawrance Lessig tarafından gündeme getirildiği biliniyor. Kamu Malı Günü konusunda aktif çalışmalar yapan ve etkinlikler düzenleyen organizasyonlar arasında CommuniaCreative CommonsWikimedia VakfıDuke Üniversitesi Kamu Malı Çalışmaları Merkezi’ni sayabiliriz.

Kamu malı kavramı telif hakkı koruma süresi bitmiş veya hiç bir zaman telif hakkı ile korunmamış eserler için kullanılır. İlkinde ülkede geçerli fikri haklar kanununda belirtilen koruma süresi, ikinci durumda ise telif korumasından feragat edilmiş olması söz konusudur. Türkiye’de ve dünyada telif hakları kanunu kapsamında kamu malı statüsü, bu eserlerin listelendiği adresler ve Creative Commons özgür kültür lisans araçları olan PDM ve CC0 hakkında Creative Commons Türkiye blogunda yazdığım yazıya bu adresten ulaşabilirsiniz.

Ayrıca 1 Ocak’ta, Creative Commons Türkiye topluluğu lideri Orçun Madran ve Prof. Dr. Yaşar Tonta’nın hazırladığı Akademiden Notlar kanalında kamu malı gününe özel gerçekleştirdiğimiz programının kaydını da aşağıda verdiğim linkte izleyebilirsiniz.